Nachádzate sa tu

Minca bl. Zdenky Schelingovej

Kategória: 

V kremnickej mincovni razili mincu bl. Zdenky Schelingovej

V sobotu 19. septembra 2020 v kaplnke na Cerovej  odovzdal pán Marcel Metes provinciálnej prestavenej Sr. Šebastiane Tuptovej  pamätný obojstranný bronzový relief bl. Zdenky Schelingovej.  Do Cerovej prišiel s Vdp. Štefanom Albertym, ktorý je farárom vo  Viničnom a s P. Františkom Albertym OFMCap. horlivými šíriteľmi úcty k bl. Zdenke.  Pán Marcel vyrozprával prítomným sestrám svoj osobný príbeh s bl. Zdenkou a zrod mince, ktorú navrhol a ktorá sa razila v Mincovni Kremnica. 

 Popis mince:

Na líci je portrét bl. Zdenky s jej typickým úsmevom, tak ako je zobrazovaný na fotografiách. V hornom oblúku  zľava  doprava je nápis: „Kto miluje, prestáva trpieť.“  Celkom dole v spodnom oblúku je nápis: Blahoslavená Zdenka, oroduj za nás. Symbol čistoty vyjadruje ľalia a palmový list - mučeníctvo. 10 ruží sú čnosti, ktoré sr. Zdenka žila.

Na rube  je silueta jej rodnej dediny Krivá, vrátane kopcov,  kde sa túžila ešte raz ísť pozrieť a poprechádzať sa. Žiaľ, to už nestihla. Tak  aspoň symbolicky bude so svojou rodnou obcou spojená. Nad siluetou obce je zamračená  obloha,  na ktorej spoza mrakov vychádza  slnko - pripomína hostiu a z neho cez mračná prenikajú  štyri jasné lúče v tvare kríža. Týmto motívom je vyjadrené: „ Moja dôvera rastie, lebo viem, že za mrakmi je moje milované Slnko.“