Nachádzate sa tu

Sestra Zdenka pomáha...

Kategória: 

Som si istý, že sa tu naplno prejavila sila príhovoru bl. Zdenky...

Koncom januára 2021 som ochorel spolu s rodičmi na Covid-19. Stav mamy bol natoľko vážny, že ju 9.2.2021 vo veľmi zhoršenom stave so silným zápalom pľúc vzali do petržalskej nemocnice sv. Cyrila a Metoda. V piatok večer 12.2.2021 ju museli v nočných hodinách v kritickom stave presunúť do ružinovskej nemocnice a napojiť v umelom spánku na pľúcnu ventiláciu, zistili jej spontánny pneumotorax na pravej strane pľúc. Vzhľadom na závažnosť stavu jej lekári dávali minimálne šance na prežitie. Po týždni sa ju snažili začať postupne znižovaním úrovne ventilácie odpájať od nej, ale nedarilo sa, nepodarilo sa ju rozdýchať.

Vo chvíľach, kedy každá minúta trvala nekonečne dlho a každý deň sme dostávali z nemocnice rovnakú správu, som začal prosiť o modlitby mnohých známych i kňazov. Jeden z kňazov mi odporučil v piatok 26.2.2021  novénu k bl. Zdenke, ktorú som našiel na vašej web-stránke. Hneď v ten deň som šiel do jedného z petržalských kostolov, ktorý bol v tom čase počas dňa otvorený pre súkromnú modlitbu a v ktorom je uložená relikvia bl. Zdenky a začal som sa modliť. Práve v tento deň spravili jej mame podrobnejšie vyšetrenie CT a v ľavej časti pľúc jej zistili fluidotorax s enormným množstvom krvných zrazenín. Nasadili preto adekvátnu liečbu, no stav nemenil, ostával rovnaký, s minimálnou šancou na prežitie. Skončil som túto novénu v sobotu 6.3.2021, ale žiaden "zázrak" sa navonok neudial, aj v tento deň sme dostali z nemocnice rovnakú správu - bolo to stále zlé.

Nevzdal som sa, a hneď v nedeľu 7.3.2021 som začal druhý deviatnik k bl. Zdenke. I v tento deň dopoludnia sme dostali rovnako pesimistickú správu. A hoci sme mali telefonovať len raz denne, nepokoj, ktorí sme s otcom i bratmi mali, nás motivoval zatelefonovať do nemocnice i neskoro večer. Nočnú službu mal pri nej tentokrát sám primár oddelenia, ktorého vyjadrenie "ešte ju nemôžeme odpojiť" nám vliali obrovskú nádej - z jeho stručnej výpovede sme cítili, že seby sa to predsa len mohlo zlepšiť. Každý deň, keď sa mi dalo, som sa modlil novénu k bl. Zdenke pred jej relikviou, ktorú som si aj vždy nábožne uctil. Túto novénu som ukončil v pondelok 15.3.2021. V jej priebehu zrazu začali prichádzať každým dňom povzbudivejšie správy - a to, že mamu sa lekárom podarilo každým dňom nechať dlhšie bez ventilácie, tzn. že každý deň vydržala dýchať samostatne krôčik po krôčiku o čosi dlhšie.

Povzbudený dobrými správami som sa začal v utorok 16.3.2021 modliť tretiu novénu. Hneď v stredu 17.3.2021 sme dostali z nemocnice správu, že mamu nechali od utorka prebudenú z umelého spánku celú noc dýchať samostatne, odpojenú od pľúcnej ventilácie, napojenú len na kyslík, a tede že ju presúvajú z  oddelenia ARO na JIS. Boli to posledné ťažké dni pre ňu, pretože po 33 dňoch v umelom spánku trvalo istý čas, kým si zvykla na realitu. Novénu som ukončil v stredu 24.3.2021. Nasledujúci deň, vo štvrtok 25.3.2021 mamu mohli bezpečne presunúť z oddelenia JIS na doliečovacie oddelenie, kde strávila ešte ďalšie štyri týždne, kým nám ju nepriviezli domov.

Som si istý, že sa tu naplno prejavila sila príhovoru bl. Zdenky, pri ktorej relikviách som sa modlil tri novény po sebe a vždy po ukončení každej sa stav výrazne zlepšil. J. F. Bratislava, 13.1.2022